ورق گالوانیزه خوب چیست؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مشخصات ورق گالوانیزه خوب چیست؟

 

ممکن است از دیدگاه مصرف کننده یا توزیع گننده ورق گالوانیزه این سوال پیش بیاید که ورق گالوانیزه خوب بجز مشخصات ظاهری، چه خصوصیاتی باید داشته باشد.

برای پاسخ به این سوال باید ابتدا پرسید "ورق گالوانیزه خوب برای چه مصرفی مد نظر است؟" چون برای هر نوع مصرفی در صنایع بزرگ و کوچک نوع خاصی از ورق های گالوانیزه و رنگی نیاز است . و بیشتر مواقع صنایع، ورق مورد نیاز خود را با مشخصات فنی و ظاهری مورد نظر خود ، به تولید کننده سفارش میدهند . پس از تولید به درخواست خریدار و توسط شرکتهای بازرسی، نمونه ورق تحت شرایط مختلف تست میشود. در صورت تایید شرکت بازرسی، ورق گالوانیزه برای مصرف خریدار مناسب تلقی میشود. به عنوان مثال برای برخی مصارف ورق باید نرم و انعطاف پذیر باشد، برای نوعی دیگر از مصرف به ورق خشک و با حالت فنری نیاز است، گاهی مشتری ورق گالوانیزه را با ظاهر براق و گاهی با سطح مات سفارش میدهد.

همچنین با تنظیم سرعت حرکت ورق در خط تولید ورق گالوانیزه و یا تنظیم حرارت کوره آنیل، میتوان نرمی یا خشکی و مقدار پوشش روی را تغییر داد تا نظر بازار مصرف تامین شود.

در این مقاله منظور از ورق گالوانیزه خوب حالت عمومی آن می باشد و وارد موارد و مشخصه های فنی و ریز نمی شویم.

همانطور که میدانیم ورق گالوانیزه ورق فولادی است که با فلز زنگ نزن، غالبا به روش غوطه وری و در حمام مذاب اندود میشود. پس در اینجا مشخص است که نوع ورق فولادی استفاده شده بسیار اهمیت دارد. معمولا برای مصرف داخل ایران ورق نرم را به ورق خشک و با حالت فنری ترجیح می دهند، چرا که کار کردن با آن از نظر شکل پذیری راحت تر است.

مشخصه بعدی ورق گالوانیزه از نظر بازار و مصرف کننده های داخل ایران گل ورق میباشد. یک باور غلط در کشور ما سالهای طولانی وجود داشته و هنوز هم کم و بیش هست. و آن این است که "هرچه گل ورق درشت تر باشد ورق گالوانیزه بهتر است."

ولی همانطور که ذکر شد این باور غلط بوده و ریشه در اولین ورق های وارداتی از ژاپن در سالهای دور دارد که با کیفیت خوب و گل درشت در کشور مصرف میشده. هنوز هم در بناهای قدیمی اواخر قاجار و پهلوی اول نمونه آن با برند (شیر نشان) که به زبان فارسی و همراه طرحی گرافیکی از یک (شیر) قابل تشخیص است، در تهران و غالبا شمال کشور دیده میشود.

  وجود گل یا اسپنگل روی سطح ورق گالوانیزه به علت وجود ناخالصی در آلیاژی است که در پاتیل یا حمام روی مذاب وجود دارد. ورق گالوانیزه را بر اساس اندازه گل روی سطح آن به سه دسته تقسیم میکنند:

  • گل درشت
  • گل متوسط
  • گل ریز، یا بدون گل

در سالهای اخیر ذائقه بازار در حال تغییر بوده و دیگر گل ورق به اندازه گذشته اهمیت ندارد. کار خانه های بزرگی مثل ورق خودرو شهر کرد و تاراز در حال تولید ورقهای باکیفیت و بدون گل میباشند که به مرور مشتریهای خود را پیدا کرده اند. باید اشاره شود که سطح ورقهای بدون گل به رنگ چسپندگی بیشتری دارد . همچنین دیرتر دچار شکستگی میشوند.

پارامتر بعدی در کیفیت و یا به اصطلاح خوب  بودن ورق گالوانیزه مقدار کوتینگ یا مقدار پوشش فلز روی، در سطح ورق می باشد. که با واحد گرم بر متر مربع بیان میشود. به عنوان مثال وقتی میگوییم کوتینگ 120 گرم بر متر مربع، منظور این است که ورق فولادی در یک متر مربع خود با 200 گرم روی در دو طرف پوشش داده شده است.

مقدار روی مصرف شده در واحد سطح ورق ارتباط مستقیم با دوام آن و مقاومت در برابر خوردگی ورق دارد. علاوه بر مقدار روی مصرف شده :

  • یک نواخت بودن
  • مقاوم بودن در برابر تنش و خم شدن ورق
  • چسپندگی فلز روی، به فولاد زیرین
  • شکل و ظاهر مناسب
  • نداشتن موج، چروک و انحنا

مهم هستند.

در طی پروسه گالوانیزه کردن با تنظیم دمای کوره ها،سرعت عبور ورق از کوره،سرعت سرد کردن و ... می توان خواص ورق فولاد را تغییر داد.

جمع بندی این که علاوه بر مقدار روی به کار رفته شده در ورق گالوانیزه ،جنس و مشخصات ورق فولاد زیرین، همچنین کیفیت پوشش روی بسیار مهم است و در تعیین خوب بودن ورق گالوانیزه نقش اساسی دارد. ورق فولادی  باید با توجه به کاربرد آن دارای استحکام کششی مناسب،سختی،انعطاف پذیری واستحکام مناسب باشد. همانطور که توضیح داده شد این خواص ورق فولادی برای کاربرد های مختلف متفاوت است،مثلا برای یک کاربرد ممکن است انعطاف پذیری آن اهمیت داشته باشد و برای مصرف کننده دیگر، عدم انعطاف پذیری آن. در برخی مواقع لازم است ورق کشش داده شده و تغییر شکل دهند که در این مواقع لازم است ورق انعطاف پذیر باشد.بنابراین خوب بودن یا نبودن ورق گالوانیزه به نوع کاربرد آن بستگی دارد و می توان گفت کاربرد آن است که تعیین کننده خوب بودن یا نبودن ورق گالوانیزه میباشد.

برای تولید ورق های رنگی ، ورق های گالوانیزه را در کوره با رنگ الکترو استاتیک رنگ پاشی کرده و میپذند. ورق های گالوانیزه رنگی در کل دنیا استاندارد یکسانی دارند و در رنگ های متنوعی تولید می شوند. 

اغلب ورق های گالوانیزه رنگی در سقف سالن ها و کانکس ها، بدنه یخچال ها و صنایعی مثل دکوراسیون مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

 


Faraz Trading Group © 2019