فلز روی Zn

(Zn) فلز روی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در باره فلز روی:

روی عنصری شیمیایی است که از نظر فراوانی بیست و سومین عنصر موجود در پوسته زمین است. رنگ فلز روی سفید مایل به آبی بوده ولی به دلیل مجاورت با رطوبت موجود در هوا سطح آن تیره میشود. روی از نظر میزان مصرف ، پس از آهن ، آلومینیم و مس، در رتبه چهارم قرار دارد.

سالانه حدود دوازده میلیون تن روی در جهان تولید میشود.

·        بیش از شصت درصد این مقدار در صنعت گالوانیزاسیون مصرف میشود

·        حدود چهارده درصد در آلیاژهایی با پایه روی (صنایع ریخته گری)

·        ده درصد در تولید برنج و برنز

·        حدود هشت تا نه در صد فراورده های شیمیایی روی

·        پنج درصد برای نورد کاری ،( که مصارف مختلفی دارد )

·        و مابقی در فراورده هایی مثل اکسید روی و سولفات روی استفاده میشود

 

برای اندود کردن با روی روشهای دیگری بجز گالوانیزاسیون وجود دارد . مثل رنگ های غنی شده با روی،  روی الکترواستاتیک و   روشهای مکانیکی.   این روشها تفاوت زیادی با گالوانیزاسیون دارند و ممکن است فقط برای محیطهای خاصی کاربرد داشته باشند.

در حال حاضر هفتاد و پنج درصد روی مصرفی در جهان از محل معادن و خاک معدنی، و بیست و پنج درصد از محل بازیافت تامین میشود.

بازیافت روی همه ساله در حال افزایش است. مقدار آن به میزان جمع آوری محصولات روی پس از مصرف بستگی دارد. درحال حاضر بیش ار 90% این محصولات جمع آوری میشوند. 

 روی در تمام مراحل تولید تا مصرف قابل بازیافت است ، بطور مثال : از ضایعات در فرایند تولید ورق گالوانیزه گرفته تا پایان عمر مصرفی آن میتوان آن را به چرخه برگرداند.   فولاد پوشش داده شده با روی و سایر محصولات حاوی روی به دلیل عمر بسیار طولانی ، پس از گذشت زمان زیادی بازیافت میشوند.  البته دوام محصولات حاوی روی متغیر است:

·        لوازم خانگی از  5 تا 50 سال

·        ورق گالوانیزه شیروانی تا بیش از 100 سال

·        چراغهای خیابانی و راهنمایی رانندگی تا 40 سال

در طول یک قرن گذشته فلز روی توانسته عمر فولاد را خیلی افزایش دهد.  اندود کردن با روی اقتصادی ترین روش محافظت از فولاد در برابر خوردگی است. فولاد گالوانیزه دارای مزایایی است که باعث شده هیچ جایگزین دیگری برای آن (تا کنون) پیدا نشود.

علاوه بر آبکاری  -که در بالا اشاره شد-  خاصیت الکتروشیمیایی روی باعث شده از آن در تولید باتریها استفاده شود، همچنین از جمله مهمترین و جدیدترین کاربرد های روی و آلیاژهای آن، استفاده در ساخت دیوایس های الکترونیکی نظیر  تلفنهای همراه، تبلت و ... میباشد.

 

 

 

 


Faraz Trading Group © 2019