چک های سامانه صیاد

سامانه جدید چک

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سالها بود که یکی از مشکلات فعالین اقتصادی عدم اطلاع از اعتبار چکهای مدت داری بود که دریافت میکردند، تا زمانی که تاریخ سررسید چک فرا برسد و به اصطلاح در پشت باجه و یا پس از کلر شدن معلوم بشود که صادر کننده چک چقدر به سند صادر شده خود متعهد بوده است ! بنا به گزارشات بانک مرکزی سالانه حدود یکصد و بیست میلیون برگ چک بین مردم و فعالین اقتصادی کشور مبادله میشود، که ارزش ریالی آن چیزی حدود ششصد هزار میلیارد تومان میباشد. طبق همین آمارها حدود بیست درصد این چک ها بلا محل بوده و برگشت میخورد. این وضعیت عملا کارایی سندی به نام چک را به حد اقل ممکن رسانده است و عملا روش اعتبار سنجی قدیمی است که باعث میشود فعالین اقتصادی چکی را از اشخاص (چه حقیقی و چه حقوقی) دریافت کنند.

با اجرایی شدن سامانه ای به نام صیاد که قرار است از اردیبهشت ماه سال 1397 در کل کشور توسط بانک مرکزی به طور کامل انجام بشود، کلیه بانک ها به مشتریان خود دسته چک صیادی ارائه خواهند کرد.

دسته چک صیادی چیست و چه کارایی و ویژگی هایی دارد؟

ویژگی چک های صیادی از این قرار خواهد بود که:

کلیه چکها متحدالشکل خواهند بود و فقط نام بانک صادر کننده که روی آن درج شده باعث تفاوت ظاهری بین آنها خواهد بود، در نتیجه کلیه چکها از نظر رنگ، شکل و اندازه  کاملا مشابه هم هستند.

علاوه بر شکل ظاهری ، کلیه چکها دارای ویژگیهایی مثل اسکناس و چکهای مسافرتی (تراول چک) خواهند شد تا در صورت جعل هم برای گیرنده آن قابل تشخیص باشد.

از آنجایی که سامانه "صیاد" یک سامانه متمرکز در کل نظام بانکی کشور است، کلیه اطلاعات دارنده دسته چک یا در خواست کننده آن برای بانک مرکزی و کلیه شعب کلیه بانکهای کشور قابل استعلام و در دسترس میباشد. بر فرض اینکه شخصی صلاحیت دریافت دسته چک نداشته باشد ،یعنی دارای سابقه چک برگشتی و یا ورشکسته باشد، هیچ شعبه و بانکی در سراسر کشور قادر به افتتاح حساب جاری و صدور دسته چک برای او نخواهند بود.

سابق از این چون مرجع تشخیص صلاحیت اشخاص برای دریافت دسته چک شعبه بانک بود گاهی اشخاص کم اعتبار بر اساس روابط شخصی خود با شعبه اقدام به دریافت دسته چک میکردند. ولی با وجود سامانه متمرکز صیاد مرجع تشخیص صلاحیت دریافت دسته چک دیگر شعبه ها نخواهند بود.

یک ویژگی مهم دیگر چکهای صیادی این است که روی هر برگ دسته چک یک شماره خاص درج شده است . این شماره به دریافت کننده این امکان را میدهد که از طریق یک شماره و به صورت ارسال یک پیامک اعتبار صادر کننده چک، مسدودی حساب، سوء سابقه، چک برگشتی و اصالت چک را استعلام و بلا فاصله از سیستم متمرکز و مکانیزه جواب دریافت نماید. این میتواند هشداری برای صادر کنندگان چک های بلا محل باشد. البته سیاست گذار، در بانک مرکزی با در نظر گرفتن معاملات عرفی در بازار امکان نقد شوندگی چک های مدت دار ، حتی با زمان سر رسید طولانی را برقرار نگه داشته است. در نتیجه میتوان امیدوار بود که رونق به کسب و کارهایی که به طور سنتی با فروش نسیه و پرداخت تعهدی یا عرفی انجام میشد باز گردد.

 به گفته مسئولین بانک مرکزی تکلیف چکهای غیر صیادی و قدیمی که در حال حاضر در دست مردم و فعالین اقتصادی است نیز این خواهد شد که تا پانزدهم اردیبهشت ماه سال نود و هفت میتوانند آن را مثل قدیم به حساب خود بخوابانند تا از طریق کلر وصول شود، ولی پس از تاریخ اعلام شده (نیمه برج دوم سال جاری) چک های غیر صیادی را فقط از طریق بانک صادر کننده آن میتوان وصول کرد.

با شروع به کار این سامانه به دلیل قابلیت اعتبار سنجی آسان و فراگیر پس از مدتی چکهای بی اعتبار از چرخه معاملات بازار حذف و یا به حد اقل خواهند رسید. به این صورت که زمان انجام معامله و قبل از نهایی شدن آن فروشنده یا ذینفع چک، میتواند از معتبر بودن و اصالت چک دریافتی اطمینان حاصل کرده و بعد آن را دریافت نماید.

اولین بانکی که در کشور اقدام به توزیع دسته چک های صیادی در شعب خود نمود بانک ملی ایران و در سال گذشته بوده است.

به تدریج توزیع دسته چکهای صیادی در کلیه بانکها در همه استانهای کشور یا انجام شده و یا انجام خواهد شد تا همه مردم کشور از مزایای آن بهرمند شده و معاملات با شفافیت بیش از گذشته و با مشکلات کمتری انجام بشود.

لازم به ذکر است به گفته مقامات بانک مرکزی یک پارچه سازی دسته چک ها با سامانه صیاد که چگونگی و اهداف آن به طور خلاصه در بالا ذکر شد، فاز اول اجرای این طرح است، در فازهای بعدی این روال برای چک های رمزدار و بین بانکی هم انجام خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی با اجرای این طرح که از شهریور ماه سال نود و شش کلید خورده و قرار است تا اردیبهشت ماه سال جاری به طور کامل اجرا شود، ابراز امیدواری کرده که آبرو و اعتبار به (چک)  بازگردد و این ابزار در رونق گرفتن کسب و کار ها مفید باشد.


Faraz Trading Group © 2019