بخش نامه ها و قیمتهای دستوری

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

{jcomments on}دولت با بازار فولاد زور آزمایی میکند!!!

بالاخره پس از تلاش تولید کنندگان و تجار ، و مشاهده نتیجه نامه های عطف به ماسبق شده و مکرر هیئت وزیران در خصوص واردات، صادرات، و همچنین ورود تعزیرات به بازار فولاد، اندکی لحن دولت با فولادیها نرم تر شده است.

در این مدت رانت گسترده ای ایجاد شد و سود اصلی به جیب استفاده کنندگان از کارت های اجاره ای و واسطه ها و امثالهم سرازیر شد. این که مسئولان از نتیجه این نحو رفتار با بازار بی خبر باشند عجیب است ، ولی به هر حال این رویه با افت صادرات و رکود مرگ بار فعلی نتیجه خودش را نشان داد.

در شرایط فعلی که متاسفانه تقاضای داخلی محصولات فولادی نزدیک به صفر است، اندک رونقی هم که در بازار صادراتی فولاد به وجود آمده بود از بین رفت!

فولاد را نباید با کالا هایی مثل برنج، گوجه فرنگی، مرغ، دام زنده و ... مقایسه کرد که مایحتاج روزانه همه اقشار جامعه است، یا به قولی نباید با فولاد امنیتی برخورد کرد.

دولت حتما میتوانست پیش بینی کند که بازرگانان و تولید کنندگانی که در این صنعت سرمایه بر و کم سود، سرمایه های خود را به خطر انداخته اند دارند با تقبل ریسک تحریمها و همچنین صادرات به کشورهای پر ریسکی مثل عراق و افغانستان در راستای سیاستهای نظام برای حفظ شغل های باقی مانده و ورود ازر به کشور یا جلوگیری از خروج آن و صد البته ایجاد درآمد برای خود تلاش میکنند، زیر بار بخشنامه های عجولانه وزارت صمت، بانک مرکزی و ... نمیروند. و در نهایت پس از تحمل ضرر ناشی از آن تعطیل میشوند.
متاسفانه نتیجه تعطیلی کارخانجات و دفاتر بازرگانان چیزی نیست جز افزایش آمار بیکاری و طبعات زیان بار آن، همچنین فرار سرمایه ها به ترکیه، گرجستان، کانادا، اسپانیا، پرتغال و ...
آیا بهتر نبود قبل از تصویب این بخشنامه ها با اتاق بازرگانی و تجار و تولید کنندگان مشورت میشد؟!

 


Faraz Trading Group © 2019