white rust

شوره

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

دلایل ایجاد شوره در پوشش گالوانیزه (white rust)

بر خلاف تصور خیلی از افراد، فلز روی تمایل زیادی به خوردگی و از دست دادن الکترون نسبت به فلز آهن دارد. در راستای تمایل به الکترون دهی زیاد، فلز روی قابلیت واکنش شیمیایی با مواد اطراف خود را دارد. چنانچه حفاظت سطحی خوبی از محصولات گالوانیزه نشود و این محصولات در مجاورت محیط های با هوای مرطوب راکد قرار گیرند:

عنصر روی یا همان پوشش گالوانیزه با رطوبت محیط  واکنش نشان داده و به هیدروکسید روی تبدیل می شود. هیدروکسید روی حالت پودری و به رنگ سفید می باشد که روی سطح محصول گالوانیزه به شکل شوره ظاهر می شود.

 

 

 این لکه ها معمولاً بر روی قطعاتی که به تازگی گالوانیزه شده و براق هستند و مخصوصاً در نواحی حساس مانند درزهای بین ورق های گالوانیزه که به صورت چسبیده به هم وجود دارند و یا در نبشی هایی که به هم چسبیده باشند و در معرض آب باران یا شبنم قرار داشته باشند، مشاهده می شود. این امر در مکان هایی که به سهولت خشک نمی شوند، بیشتر رخ می دهد.

راه های پیشگیری از شوره در قطعات گالوانیزه

 

بهترین راه پیشگیری از لکه های سفید، این است که از تماس آب و هرگونه رطوبت با قطعات تازه گالوانیزه شده، پیشگیری نماییم. این امر در هنگام نگهداری قطعات در انبار یا حمل آن ها باید رعایت شود. قطعات می بایست به گونه ای چیده شوند که آب بتواند به راحتی بر روی آن ها جاری و تخلیه شود و تمامی سطوح به خوبی در معرض جریان هوا قرار بگیرند.

باید توجه داشت که:

 

حداکثر زمان انبارداری برای محصولات گالوانیزه شش ماه می باشد.

نحوه از بین بردن شوره به روش شیمیایی

 

لایه های شوره (سفیدک) درصورتی که تجمع زیاد یا متوسطی بر قطعه داشته باشند، می بایست از بین بروند. در غیراینصورت، وجود این محصولات به مقدار زیاد، مانع تشکیل لایه قلیایی کربنات روی در سطح قطعات گالوانیزه در نواحی آسیب دیده می شوند. شوره را در مواردی که کم باشد می توان توسط برس زدن با محلولی که حاوی ۵ درصد دی کرومات سدیم یا پتاسیم باشد که ۰/۱ درصد اسید سولفوریک غلیظ به آن افزوده شده است، زدوده شود. این عمل توسط یک برس نرم انجام شده و پس از اینکه محلول فوق الذکر حدود ۳۰ ثانیه بر سطح قطعات باقی ماند، آن را کاملاً با آب شسته و خشک می نماییم.

 

 

 

 

 


Faraz Trading Group © 2019