ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

ورق گالوانيزه رنگی ورقی ست كه با يك لايه رنگ كوره ای (الكترو استاتيك) پوشانده ميشود.

رنگ الکترو استاتیک ورق گالوانیزه را در مقابل خوردگی بیش از قبل مقاوم كرده، آن را برای استفاده در ميحط های بسیار خورنده ، اسیدی و قلیایی و با رطوبت بالا مناسبتر ميكند. همچنین برای بعضی مصارف، ظاهر زيبایی به آن ميبخشد.

پوشش اين رنگ  از 15 ميكرون با بالا (بسته به نوع مصرف) میتواند متغیر باشد .

 كاربرد ورقهای گالوانيزه رنگی

 • صنعت ساختمان مانند سقف کاذب. نمای خارجی ساختمان،  نماهای دكوراتيو
 • سقف و بدنه ی انبارها و کارگاه ها.
 • صنایع فلزی مانند کابینت.
 • ساندويج پانل برای پوشش سقف و دیوار، سقف شيروانی.
 • لوازم خانگی مانند بدنه يخچال، ماشين لباسشويی اجاق گاز وآبگرمكن.
 • بدنه ی کیسهای کامپیوتر
 • صنعت حمل و نقل مثل ساخت كانتينرها.
 • در سرد خانه ها
 • در بدنه دیگ های بخار و ماشین آلات صنعتی.
 •  اين  فولاد پوشش‌دار رنگی با نام تجاری  ورق پیش رنگ نيز شناخته ميشود.

روش تولید:

الف) در ابتدا كلاف گالوانيزه وارد خط تولید شده و به یکی از این  دو صورت، چربی زدايی ميشود:

1-چربی گیری بصورت سرد یا الکتریکی

 این روش به دلیل وقت گیر بودن و ضعف کیفیت، مطرح نمی باشد . درروش الکتریکی، حجم سرمایه گذاری اولیه بسیار زیاد است و همچنین با توجه به مصرف الکترولیت ها ،مقرون به صرفه و اقتصادی نیست .

2-شستشوی گرم با مواد قلیایی

  به صورت غوطه وری و پاششی است. این روش  به دلیل کم هزینه بودن، سرمایه گذاری اولیه کم و… در صنایع فلزی بیشتر مورد توجه است و امروزه در صنایع قطعه سازی هم متداول می باشد .

ب) پس از چربي زدايی ورق گالوانیزه را با آب گرم شسته و با دميدن هوای گرم خشك میکنند، سپس براي بالا بردن مقاومت آن در برابر خوردگی و همچنین افزايش چسبندگی رنگ به آن و همچنین جلوگیری از پوسته شدن رنگ پس از فرايند فرم دهی، آن را كروماته میکنند،  در مرحله بعد رنگ اوليه یا پرايمر،که از جنس پلی استر، یا اپکسی است روی ورق قرار ميگيرد. بعد با عبور آن از کوره، پخته و طی فرایندی سرد میشود. طی این عملیات لایه ای از رنگ پرایمر بر سطح ورق ایجاد می شود.که همان آستر است.

سپس رنگ نهایی روی سطح بالایی ورق، (Top Coat) که از جنس پلی-استر، اپکسی، پلی اورتان، پلی وینیل ایدین فلوئوراید ، آکریلیک و یا پلی آمید میباشد قرار میگیرد .  و در سطح زیرین (Back Coat)  هم رنگی از جنس اپکسی با قابلیت فرم-پذیری بالا پاشيده ميشود. در نهایت عملیات پخت روی رنگ انجام می گردد.

گاهي  با استفاده از (Laminator) ،فیلم محافظی از جنس PET و PVC روی سطح بالايی ورق را ميپوشانند .

در صورت استفاده  از رنگهايی از جنس پلاستیسول با ضخامت بالا بر سطح رویی ورق، می توان با کمک فرايندي که بعد از کوره پخت رنگ نهایی انجام میشود ، بافتهای سطحی خاصی مانند

 •  چرمی شکل
 •  کتانی
 •  گرانیتی

را ايجاد كرد.

 گاهی با استفاده از فرایند دیگری به نام (Stripable) لایه ای محافظ بر روی سطح ورق رنگی قرار ميدهند . لایه مذکور قبل از مصرف جدا ميشود . این لایه همان نایلون معمولا آبی رنگی است که روی ورقهای استنلس استیل برای محافظت از آن قرار میدهند.

در انتها ورق وارد آزمايشگاه كنترل كيفيت شده و پس ازبرسي دقيق تاييدشده و  بسته بندي ميگردد.

رنگ الکترو استاتیک چیست؟

 همانطور كه ميدانيم پوشش رنگی  ورق گالوانيزه که در مودر آن توضیحاتی داده شد، رنگ كوره ای الكترو استاتيك ميباشد . این پوشش برای اولین بار در دهه ی 1950به عنوان پوششی نوین وارد بازارشد. در اينجا نحوه پوشش  آن را روی ورق گالوانیزه بطور خلاصه  توضیح ميدهيم :

رنگ کوره ای پودری الکتروا ستاتیک متشکل است از ذرات ریز و خشک رزین. این  ذرات خشك دارای بار مثبت هستند. پودر رزین که حاوی رنگدانه های مورد نظر تولید کننده است، بر روی سطح مورد نظر پاشيده  ميشود ، همانطور که اشاره شد ذرات ریز رزین حاوی شارژ الکترواستاتیکی می باشند، زمانی که  ذرات رزین به قطعه کار پاشش می شود ، به سطح فلز می چسبند. این به خاطر اینست که قطعه کار به زمین وصل شده است (یعنی بار منفی دارد) در نتیجه ذرات را مثل آهن ربا به خود جذب می کند و رنگ به تمامی سطح ورق می چسبد . هدر رفتن رنگ در اين حالت كمتر از 10% است . ذرات چسبیده به سطح فلز ، در کوره های صنعتی مخصوص پخته می شوند . رزین ذوب شده، در سطح فلز همجوش شده و ایجاد سطحی یکدست ، ضخیم و مقاوم می کند. نتیجه کار سطحی زیبا و براق با مقاومتی بسیار عالی در مقابل مواد شیمیایی ، خراش و پوسته شدن و سه برابر مقاوم تر از رنگ های پایه حلال می باشد.

رنگ مایع پایه حلال، می تواند تحت تاثیر شرایط آب و هوایی مثل دما و رطوبت قرار گرفته و نتیجه کار،محصولی با کیفیت پایین تر است.  علاوه بر شرایط جوی ، مهارت نقاش نیز تاثیر مستقیم در کیفیت اتمام كار خواهد داشت. از آنجایی که رنگ پودری از طریق بارداری الکترواستاتیکی به قطعه کار می چسبد ، بدست آوردن یک سطح یک دست و با کیفیت بالا در هر شرایط جوی ممکن می باشد  . این روش علاوه بر مزایای ذکر شده با محيط زيست هم سازگار تر است.

 • ورق ها ی گالوانيزه رنگی با فرم های مختلف به مصرف میرسند :
 • ورق گالوانیزه رنگی با فرم سینوسی یا کرکره شیروانی.
 • ورق گالوانیزه رنگی با فرم ذوزنقه.
 • ورق گالوانیزه رنگی طرح سفال پالرمو.
 • ورق گالوانیزه رنگی طرح سفال ژنوا.
 • ورق گالوانیزه رنگی طرح شادولاین.
 • ورق گالوانیزه رنگی فرم تیزه.
 • ورق گالوانیزه رنگی فرم و برش شده به صورت آبرو شیروانی.

 

 

.


ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

 

دلایل ایجاد شوره در پوشش گالوانیزه (white rust)

بر خلاف تصور خیلی از افراد، فلز روی تمایل زیادی به خوردگی و از دست دادن الکترون نسبت به فلز آهن دارد. در راستای تمایل به الکترون دهی زیاد، فلز روی قابلیت واکنش شیمیایی با مواد اطراف خود را دارد. چنانچه حفاظت سطحی خوبی از محصولات گالوانیزه نشود و این محصولات در مجاورت محیط های با هوای مرطوب راکد قرار گیرند:

عنصر روی یا همان پوشش گالوانیزه با رطوبت محیط  واکنش نشان داده و به هیدروکسید روی تبدیل می شود. هیدروکسید روی حالت پودری و به رنگ سفید می باشد که روی سطح محصول گالوانیزه به شکل شوره ظاهر می شود.

 

 

 این لکه ها معمولاً بر روی قطعاتی که به تازگی گالوانیزه شده و براق هستند و مخصوصاً در نواحی حساس مانند درزهای بین ورق های گالوانیزه که به صورت چسبیده به هم وجود دارند و یا در نبشی هایی که به هم چسبیده باشند و در معرض آب باران یا شبنم قرار داشته باشند، مشاهده می شود. این امر در مکان هایی که به سهولت خشک نمی شوند، بیشتر رخ می دهد.

راه های پیشگیری از شوره در قطعات گالوانیزه

 

بهترین راه پیشگیری از لکه های سفید، این است که از تماس آب و هرگونه رطوبت با قطعات تازه گالوانیزه شده، پیشگیری نماییم. این امر در هنگام نگهداری قطعات در انبار یا حمل آن ها باید رعایت شود. قطعات می بایست به گونه ای چیده شوند که آب بتواند به راحتی بر روی آن ها جاری و تخلیه شود و تمامی سطوح به خوبی در معرض جریان هوا قرار بگیرند.

باید توجه داشت که:

 

حداکثر زمان انبارداری برای محصولات گالوانیزه شش ماه می باشد.

نحوه از بین بردن شوره به روش شیمیایی

 

لایه های شوره (سفیدک) درصورتی که تجمع زیاد یا متوسطی بر قطعه داشته باشند، می بایست از بین بروند. در غیراینصورت، وجود این محصولات به مقدار زیاد، مانع تشکیل لایه قلیایی کربنات روی در سطح قطعات گالوانیزه در نواحی آسیب دیده می شوند. شوره را در مواردی که کم باشد می توان توسط برس زدن با محلولی که حاوی ۵ درصد دی کرومات سدیم یا پتاسیم باشد که ۰/۱ درصد اسید سولفوریک غلیظ به آن افزوده شده است، زدوده شود. این عمل توسط یک برس نرم انجام شده و پس از اینکه محلول فوق الذکر حدود ۳۰ ثانیه بر سطح قطعات باقی ماند، آن را کاملاً با آب شسته و خشک می نماییم.

 

 

 

 

 


Faraz Trading Group © 2019